Przedziały liczbowe
Przedział liczbowy to podzbiór zbioru liczb rzeczywistych opisany zwykle za pomocą nierówności.
- Rozważmy zbiór \( A=\{x: x \in\mathbb{R} \;\;i\;\; -2 < x < 3 \} \)
W tym przypadku elementami zbioru są liczby rzeczywiste, które są większe od -2 i jednocześnie mniejsze od 3. Liczby -2 i 3 nie należą do tego zbioru.
Nie jest możliwe wypisanie kolejnych elementów tego zbioru, jak w przypadku liczb naturalnych lub całkowitych, ale możemy zaznaczyć ten zbiór na osi liczbowej:
Ponieważ "liczby graniczne" -2 i 3 nie należą do zbioru (przedziału) są oznaczone kółkami niezamalowanymi w środku i ukośną kreską kończącą przedział.
Taki przedział nazywamy przedziałem otwartym i zapisujemy \( x\in (-2, 3) \) - nawiasy okrągłe oznaczają, że końce przedziału (liczby -2 i 3) do niego nie należą.
- Rozważmy teraz zbiór \( B=\{x: x \in\mathbb{R} \;\;i\;\; -2 \leq x \leq 3 \} \)
W tym przypadku elementami zbioru są liczby rzeczywiste, które są większe lub równe -2 (inaczej: nie mniejsze niż -2) i jednocześnie mniejsze lub równe 3 (inaczej: nie większe niż 3) . Liczby -2 i 3 należą do tego zbioru.
Zaznaczymy ten zbiór na osi liczbowej:
Ponieważ "liczby graniczne" -2 i 3 należą do zbioru (przedziału) są oznaczone kółkami zamalowanymi w środku i pionową kreską kończącą przedział.
Taki przedział nazywamy przedziałem domkniętym i zapisujemy \( x\in <-2, 3> \) - zauważmy, że tutaj nie ma już nawiasów okrągłych.
Przykład 1
Zbiór \( A=\{x: x \in\mathbb{A}\;\;i\;\; 3 < x \leq 7\} \) zaznacz na osi liczbowej i zapisz w postaci przedziału.
Przedział może być też jednostronnie domknięty.
\( x \in (3,7> \) - tutaj liczba 3 nie należy do przedziału, więc nawias jest okrągły, zaś liczba 7 należy do przedziału i tutaj nawias jest ostry.
Taki przedział nazywa się prawostronnie domkniętym (lub lewostronnie otwartym).
Przykład 2
Zbiór \( A=\{x: x \in\mathbb{A}\;\;i\;\;x > 2 \} \) zaznacz na osi liczbowej i zapisz w postaci przedziału.
Zauważmy, że w zbiorze A znajdują się wszystkie liczby rzeczywiste większe od 2. Liczba 2 ogranicza zbiór A z lewej strony; z prawej strony zbiór jest nieograniczony. Wówczas używamy symbolu \( \infty \) (nieskończoność) oznaczającego, że nie można podać liczby ograniczającej przedział z prawej strony.
Wówczas zapisujemy przedział w postaci: \( x \in(2,\infty) \) lub \( x \in(2,+\infty) \)
W niektórych opracowaniach znak "+" przed symbolem |(\infty\) jest pomijany.
Taki przedział nazywa się przedziałem lewostronnie otwartym nieograniczonym.
Przykład 3
Polecenie:
Zbiór \( B=\{x: x \in\mathbb{A}\;\;i\;\;x \leq5 \} \) zaznacz na osi liczbowej i zapisz w postaci przedziału.
Rozwiązanie:
Zauważmy, że w zbiorze B znajdują się wszystkie liczby rzeczywiste mniejsze od 5. Liczba 5 ogranicza zbiór A z prawej strony; z lewej strony zbiór jest nieograniczony. Wówczas używamy symbolu \( -\infty \) (minus nieskończoność) oznaczającego, że nie można podać liczby ograniczającej przedział z lewej strony.
Wówczas zapisujemy przedział w postaci: \( x \in(-\infty, 5) \)
Taki przedział nazywa się przedziałem prawostronnie domkniętym nieograniczonym.